Porady

Jaki fotograf?

Wybór dobrego fotografa to wcale nie jest prosta sprawa. Przeczytajcie poniższy tekst przed podjęciem decyzji.

Jak dokonać wstępnego wyboru?


Odwiedzamy wybrane zakłady i oglądamy zdjęcia, przy okazji pytając oczywiście o cenę. Uwaga: jeżeli wyboru dokonaliśmy w Internecie to odwiedziny i obejrzenie firmy są koniecznością. Zbyt dużo osób tworzy firmy na bazie zachęcającej strony www i numeru telefonu komórkowego.

Na co zwracamy uwagę?

Pozy - powinniśmy zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć różnych par w różnych układach (pozach). Dlaczego kilkadziesiąt i różnych?- w krańcowych przypadkach właściciel zakładu potrafi zatrudnić jednorazowo dobrego fotografa przyjeżdżającego z dwójką profesjonalnych modeli, co w efekcie daje doskonałe zdjęcia do pokazywania, nie mające nic wspólnego z tym co jest robione na co dzień. Dobrym sposobem jest poproszenie o pokazanie aktualnie wykonanych zdjęć, czekających na klienta.

Zwracamy uwagę na stroje, po nich łatwo poznać czy nie są to zdjęcia sprzed kilku, a nawet więcej lat. Osoby na zdjęciach powinny wyglądać naturalnie, zdjęcie dwóch osób wpatrzonych w obiektyw może zrobić każdy, nastrojowe zdjęcie zakochanej pary, bez śladu sztuczności - tylko dobry fotograf.

Jeżeli np. zobaczymy zdjęcia tylko dwóch par w kilku czy nawet kilkunastu pozach i zostaniemy poproszeni o wybranie tych, które mają być wykonane, to znaczy, że fotograf fotografuje pozy a nie Was. Nie każda poza pasuje do każdej pary.

Jeżeli natomiast zostaniecie poproszeni o określenie póz które się najbardziej podobają, to można liczyć że zdjęcia będą udane. Pozy może nie będą dokładnie takie same, ale fotograf wiedząc co się Wam podoba na pewno postara się dostosować.

Czas sesji (zależy od ilości póz) - optymalnym czasem z punktu widzenia jakości zdjęć i wytrzymałości Młodej Pary jest godzina. Jeżeli ktoś podejmie się zrobić sesję ślubną w kilkanaście minut to radzę omijać taki zakład. Najkrótsza sesja w moim studio to pół godziny.

Ilość zdjęć

Są dwie szkoły, w niektórych zakładach wykonuje się ilość w/g zamówienia plus jedno, dwa zdjęcia na wszelki wypadek, w innych wykonuje się zdecydowanie więcej zdjęć i następnie pokazuje w formie zdjęć próbnych. Ja wybrałem drugą możliwość. W trakcie sesji wykonujemy dwa razy więcej zdjęć, z których Młoda Para wybiera najładniejsze. Wydaje mi się to optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia klienta. Oglądając wglądówki widzimy układ sylwetki, wyraz twarzy, możemy uchwycić atmosferę zdjęcia i dokonać optymalnego wyboru.

Po dokonaniu ostatecznego (jakość zdjęć i cena) wyboru odwiedzamy ponownie wybrany zakład. aby dokonać rezerwacji.

Kiedy dokonać rezerwacji?

Przynajmniej 12 miesiący wcześniej.

O co powinniście zostać zapytani?

Nastrój zdjęć, tła i akcesoria - oczywistym pytaniem które usłyszycie w dobrym zakładzie będzie pytanie o nastrój, czy zdjęcia mają być spokojne i stonowane czy też żywe i radosne oraz jakie tła i akcesoria najlepiej Wam odpowiadają. Jakie pozy Wam się najbardziej podobają.

Kolejne pytanie to czy zdjęcia mają być kolorowe, w sepii (retro) czy czarno białe. Kwestia albumu. W dobrej firmie powinniście otrzymać jeden komplet zdjęć w eleganckim albumie sygnowanym znakiem firmowym. Zawsze powinna być możliwość wyboru albumu, czy też dokupienia dodatkowego.

Format odbitek - najpowszechniejszy ostatnio format to 15x21 cm, tym niemniej w mojej firmie klient ma w standarcie do wyboru następujące formaty: 13x18, 15x21, 15x21 papier metalik, 18x24 i20x29,5 cm.

Jak dobierać godziny fotografowania?

Studio bezpośrednio przed ślubem, godzinny reportaż w plenerze bezpośrednio po ślubie, plener dzień lub dwa po ślubie.

Trochę o wszystkim


Jeżeli już wybraliście studio, to postarajcie się o zaufanie do fotografa. Przykładowo, uważacie że źle wychodzicie na zdjęciu z uśmiechem, a jesteście akurat o uśmiech proszeni. Zróbcie tak: uśmiechnijcie się, a następnie powiedzcie fotografowi o swoich obawach. Czasami Panna Młoda jest proszona o zdjęcie butów, a Pan Młody jest pudrowany. W innym przypadku (jeżeli zdjęcia są wykonywane przed ślubem) poproszą Was o założenie obrączek. To wszystko może się wydawać dziwne.

Pamiętajcie wtedy o dwóch sprawach:
1. Fotografowi co najmniej tak samo jak Wam zależy na dobrych zdjęciach
2. Ostateczna decyzja należy zawsze do Was

Makijaż - modny ostatnio błyszczący (rozświetlający) makijaż nie wychodzi najlepiej na zdjęciu. To samo jest z opalenizną, najgorzej jest wtedy, kiedy tylko jedna osoba z pary jest mocno opalona.

Ceny - niestety dobry fotograf nie będzie tani. Promocje - ostrożnie, pięknie wyglądająca reklama obiecująca dużo za niską cenę bo promocja, budzi u mnie tylko pytanie z czego żyje właściciel firmy. Zaliczka plus pokwitowanie - konieczne, proszę pamiętać pobranie zaliczki zobowiązuje obie strony. Z umawianiem na zasadzie wpisania w kalendarzyk bywa różnie.

Michał Dudek / Firma MIX

© 2009 - 2024 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.