Porady

Przesądy i obyczaje ślubne

Każda kultura i zwyczaj niesie ze sobą pewne przesądy. Może nie zawsze trzeba w nie ślepo wierzyć, ale można za to ubarwić np. swoje uroczystości ślubne. Małżeństwo powinno zawierać się w miesiącu, w którego nazwie występuje literka „r”.

Upadek obrączki niestety nie wróży nic dobrego. Podnieść powinien ją ksiądz. Wsunięcie obrączki do samego końca palca Panny Młodej, oznacza, że zostanie ona zdominowana przez męża. Nakrycie buta Pana Młodego rąbkiem sukni, oznacza że Panna Młoda będzie go trzymać pod pantoflem.

Na początku uroczystości weselnych, Młoda Para otrzymuje dwa kieliszki jeden z wódką , drugi z wodą. Ten kto wypije wódkę będzie dominował w związku. Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg by się nie potknęła. Ma to zapewnić brak potknięć życiowych w przyszłym związku.

Przesądy w innych krajach

Belgia - Haftowana chusteczka z imieniem panny młodej przekazywana następnemu pokoleniu. W czasie uroczystości panna młoda powinna mieć tą chustę, później wiesza ją w domu na ścianie i czeka na kolejną pannę młodą w rodzinie. Jest to rodzaj pamiątki oraz ma zapewnić powodzenie związku.

Czechy - Panna młoda wkłada na głowę wianek z rozmarynu upleciony przez matkę i babkę.

Francja - Panna młoda idzie pod figurkę Matki Boskiej, by pożegnać się z dziewictwem. Zapewni to jej wierność męża.

Grecja - W czasie ceremonii panna młoda wkłada do jednej z rękawiczek kostkę cukru. Ma to zapewnić jej szczęście.

Irlandia - Płodność i dostatek zapewni nowożeńcom obecność kury znoszącej jajka w czasie nocy poślubnej. Kura powinna być przywiązana do łóżka, a jajko które zniesie musi być z podwójnym żółtkiem i musi być zjedzone na śniadanie.

Meksyk - W czasie wesela goście tworzą krąg w kształcie serca, a pośrodku tańczy para młoda. Zapewni to szczęście młodej parze.

Rosja - Pierwszy toast pan młody wypija z pantofelka panny młodej.

Szwecja - Bukiet ślubny musi być przyozdobiony w trawy i zioła o ostrym smaku i zapachu, a wszystko po to, by odstraszyć złe trolle, które czyhają, by odebrać szczęście młodej parze.

Wielka Brytania - Panna młoda powinna mieć srebrną sześciopensówkę w pantofelku na szczęście, niebieską podwiązkę co zapewni jej wierność męża, coś starego (da jej lojalność najbliższych) i coś nowego (da jej bogactwo). Tuż po ceremonii panna młoda powinna kupić od świadkowej szpilkę, ponieważ to pierwsze z małżonków, które po ślubie coś kupi, będzie dominowało w związku.

Kraje afrykańskie - Ręce młodych powinny być przewiązane trawą. Płodność zapewnią pannie młodej przewieszone przez szyję muszle ślimaków.

Źródło: Gazeta Wyborcza / Wysokie Obcasy

© 2009 - 2024 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.