Porady

Symbolika ślubna

Każdy z nowożeńców przygotowując swoją uroczystość ślubną uwzględnia zakup takich rzeczy jak bukiet ślubny, welon, czy też suknie ślubną. Nie każdy jednak zastanawia się dlaczego akurat te przedmioty należy kupić i dlaczego.

Czy to tylko tradycja, a być może ma to jakieś magiczne znaczenie, swoją symbolikę? Poznajmy zatem kilka symboli weselnych, których tradycje sięgają wiele wieków

Bukiet ślubny:

Jest symbolem radości, powodzenia i dostatku. Kiedyś wplatano weń kłosy zbóż, aby na nowej drodze życia nigdy nie zabrakło chleba. Forma owej wiązanki zmieniała się w zależności od epok i obyczajów rodowych, regionalnych, czy narodowych. Raz bywały to polne kwiaty, kiedy indziej misternie ułożone pęki dumnych róż, wesołych stokrotek lub białych lilii.

Welon:

W starożytnym Rzymie i Grecji welon zakrywał całą twarz i miał barwę żółtą. W innych krajach, błękitną oraz biała. A nawet jak panna młoda była cała w bieli przypinała do niego skrawek czegoś w kolorze niebieskim, który jak żaden inny sprzyjał i sprzyja miłości.

Suknia Ślubna:

Już przed wiekami za najodpowiedniejszy dla niej kolor uznano biel- świadectwo niewinności i czystości uczuć. Kiedyś suknie ową szyła sama panna młoda , której towarzyszyło grono przyjaciółek. Wierzono bowiem, iż kontakt ze ślubną wyprawą zapewnia powodzenia w miłości i wróży rychłe zamążpójście.

Miesiąc Miodowy:

Przez trzydzieści dni po ślubie młoda para przeżywa miesiąc miodowy. Nazwa ta , jak i sam zwyczaj wywodzi się z tradycji germańskich. Połączenie się dwojga ludzi węzłem małżeńskim obchodzono przez cały miesiąc. Podczas uczt pito specjalnie sporządzony napój z miodu. W tym czasie nowożeńcy musieli uważać, aby nie stłuc żadnych naczyń, szyb czy zwierciadełek, bo przynosiło to pecha.

Obrączka – symbol małżeństwa:


Obrączka jako symbol związku małżeńskiego pojawiła się w VII wieku u Wizygotów na znak brania w posiadanie i wiązanie się. Był to jednak do XIX wieku przywilej kobiecy. Od 19 wieku zakładali je również mężczyźni. W tym samy czasie obrączki przyjęły się w Polsce. Wcześniej narzeczeni wymieniali się poświęconymi przez księdza wiankami z mirtu lub też pierścionkami. Obrączka stała się symbolem wzajemnej miłości trwałości związku. Jej kulisty kształt, czyli okrąg bez początku i bez końca oznacza, że wzajemna miłość i skłonność serc ku sobie powinny płynąć jak po kole, bezustannie i na zawsze.

Michał Dudek / Firma Mix

© 2009 - 2024 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.