Artykuły

Haluksy - wstydliwy problem

Materiał partnera:

Haluksy to powszechna dolegliwość, z którą borykają się osoby w każdym wieku. Jest wstydliwa ze względu na estetykę, ale oprócz tego niesie za sobą wiele innych konsekwencji. Dowiedz się więcej o haluksach - jak je zdiagnozować oraz jakie kroki podjąć, kiedy już się pojawią.

Haluksy - wstydliwy problem


Haluksy - co to takiego?



Haluksy to choroba zwyrodnieniowa umiejscowiona w stopie. Dochodzi do niej na skutek uwarunkowań genetycznych, ale nie tylko. Haluksy mogą powstawać także poprzez noszenie źle dobranego obuwia, nieprawidłowego stawiania stopy czy przeciążania jej (np. przy dźwiganiu ciężarów w niebezpieczny sposób). Konsekwencją jest doprowadzenie do zniekształceń dużego palucha u stopy. Gdy do tego dojdzie, paluch zaczyna się odchylać ku pozostałym palcom, doprowadzając do koślawości kości śródstopia. Nieprawidłowe obciążanie stopy (krzywe jej stawianie itp.), sprawia, że paluch nie jest odpowiednim wsparciem podczas chodu, co prowadzi do powstawania płaskostopia poprzecznego.

Więcej informacji na temat tej kwestii znajdziesz w artykule: Jak powstają haluksy i czy można się ich pozbyć

Czy masz haluksy?



Z problemem haluksów spotykają się znacznie częściej kobiety. Dzieje się tak ze względu na noszone obuwie - ze zwężanymi czubkami, na obcasie czy szpilce. Układ stopy prowadzi do zniekształceń i tworzenia się koślawości palucha. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie mają haluksów. Choć rzadziej doprowadzają do nich wskutek źle dobranego obuwia, to mogą je mieć ze względu na uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowe obciążanie stopy czy przez uprawianie różnego rodzaju sportów.

Jeśli chcesz zdiagnozować haluksy, na początku musisz przyjrzeć się swoim stopom i odpowiedz na następujące pytania. Czy duży palec jest prosty? A może nadmiernie kieruje się ku pozostałym palcom? Czy masz często występujące odciski w obrębie dużego palca? Miewasz bóle palucha? Czy są widoczne obrzęki i zgrubienia w okolicy stawu dużego palca? Masz problem z dobraniem obuwia ze względu na wygodę podczas chodzenia? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś twierdząco, istnieje możliwość, że masz haluksy. Aby jednak zyskać pewność, udaj się do lekarza, który prawdopodobnie pokieruje Cię do ortopedy.

Jak usunąć haluksy?



Stwierdzone haluksy wymagają odpowiedniego postępowania. Na początku niezbędne jest dobranie odpowiedniego obuwia, gwarantującego komfort przy chodzeniu. Drugim krokiem jest dobranie wkładek ortopedycznych, które będą stabilizowały stopę. Zalecane jest zrezygnowanie z butów na obcasie. Wykonuj ćwiczenia na haluksy - możesz się na nie zdecydować z pomocą fizjoterapeuty lub spróbować własnych sił, sięgając do internetowych przewodników. Mimo zastosowanych kroków nie zawsze uda się usunąć haluksy w ten sposób. Warto więc zastosować dodatkowe wsparcie - np. separatory na haluksy. Jeśli i ta metoda zawiedzie - konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna w postaci operacji na haluksy.

Podsumowując, zwyrodnienie w obrębie palucha to wstydliwy problem, który wpływa na wygląd stopy. Sprawia, że niechętnie nosi się sandały czy miękkie obuwie. Warto temu przeciwdziałać i zastosować środki, które zredukują haluksy, uśmierzą ból i poprawią estetykę stopy.
© 2009 - 2024 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.